İşverenlerin Video Özgeçmişe Bakışı


Artık hayatımızda hiç tanımadığımız, daha önce şahit olmadığımız bir düzen var: Yeni Normal

Pandemi ile günlük hayatımızda litaretürümüze giren bu düzen, bizleri hayatın yeni bir normal boyutuna taşıdı. Bu boyutta maske, mesafe ve hijyen kuralları esas alınıyor. İnsanlar eskisi gibi kucaklaşamıyor, sarılamıyor, yüz yüze görüşemiyor… Peki, günlük hayatımız olan yeni normal iş dünyasında ve iş görüşmelerinde nasıl bir vaziyet almış durumda?

Bu konu iki taraflı ele alınmakta. Söz konusu taraflar ise; işverenler ve iş arayanlar. Çünkü, yeni normalin öznesi sağlık. Bir konunun öznesi sağlık olunca, işveren, iş arayan, zengin, varlıklı, yoksul ayrımı dinlemiyor. İş arayanlar iş görüşmesine gitmekten, işverenler ise çalışan bulmak adına görüşme yapmaktan kaçınıyor. Netice itibariyle iki taraf da sağlık açısından tedirginlik duyuyor.

İşverenler alternatif çözüm olarak yazılı özgeçmişlerin daha özel hazırlanmasını talep etmekle başladı bu işe. Dolayısıyla iş arayanlar daha özenli ve özverili, daha özel bilgilerin paylaşıldığı özgeçmişler hazırlamaya koyuldular. Ancak işverenler bunu daha alternatif yol olarak bir de video çekilmesi veya video konferans yolu ile görüntülü görüşme mülakatı şeklinde bir sistem oluşturmak istediler. Ne yazık ki bir iş ilanına 24 saatte başvuru, ortalama 300 sayılarına ulaşıyor. Sayı böyle olunca video görüşmesi yapmaya ayıracak zaman çok çok kısıtlı olmaya başlıyor.

Bunun en son çözümü, çaresi ise video özgeçmiş oldu. Video özgeçmiş ile birlikte işverenler, adayları tanıyabiliyor, izleyebiliyor ve özgeçmiş bilgilerine de direkt ulaşabiliyor.

Kariyervideom.com ise bu video özgeçmişi bambaşka bir boyuta taşımış durumda. Egeid İK’ya ait olan bu iştirakte, bütün sistem İK uzmanlarınca işleniyor. Profesyonel ekiplerce yürütülüyor. Dolayısıyla işverenin istediği bilgiler, doğru ve net ifadelerle kariyervideom.com videolarında profesyonelce ve uzmanlarca verilmiş oluyor. İki, iki buçuk, üç dakikalık versiyonlarla, çok kısa bir zaman diliminde işveren adayları tanıyıp kabul edip etmemeye karar veriyor. Kısacası; yeni normalde ve dijital dünyada işverenler, artık video özgeçmiş istiyor.

Video özgeçmişi Türkiye’de TEK hazırlayan kuruluş ise: kariyervideom.com olarak karşımıza çıkıyor!


#kariyervideom #videoözgeçmiş #kariyer #iş #başvuru #işveren

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör